V barvách podzimu

11.09.2022

Podzim. Období, kdy se rostliny pomalu ukládají k zimnímu odpočinku. Období, kdy se sklízí zbytek úrody. Období, kdy nás příroda odmění kouzelnou paletou barev. Právě díky úchvatným barevným scenériím se jedná o jedno z nejhezčích období roku.

Jak víte, pestrost barev je nekonečná. Barvy listů se mění od žluté, přes bronzovou, oranžovou, červenou až dechberoucí vínovou barvu. Sytě zbarvené plody zdobí některé keře i stromy a brzy se stanou potravou pro velké množství ptáčků. Jedním z takových zástupců může být například okrasná hlohyně šarlatová, která upoutá na první pohled. Za zmínku stojí také loubinec popínavý, který vám během podzimu ukáže asi nejvíce barev.

V zahradách a u vchodů do domů se často setkáváme s rostlinami a dekoracemi, které jsou pro toto období typické. Tradiční jsou již spoustu let například pestrobarevné vřesy, kvetoucí chryzantémy či stříbrné drátovce, které dokonale kontrastují s ostatními barvami. Tyto rostliny jsou oblíbené nejen díky své paletě barev, ale také díky své odolnosti, protože vydrží krásné až do prvních mrazů.

U těchto rostlin to ani zdaleka nekončí. Existuje nespočet dalších, které zaujmou svou barvou a listy až do konce roku a některé z nich zůstanou pěkné i během zimy. Pojďme si jich pár představit. Velmi zajímavým obyvatelem zahrady i nádob může být leucothoe walterova. Jedná se o neopadavý, mrazuvzdorný keř, jehož zelené listy se barví v průběhu roku do růžové, fialové a červené. Stejně tak zakrslý brslen japonský "Microphyllus Albovar " bude dělat radost po celý rok a přes zimu se téměř nezmění. Travina imperata válcovitá "Red baron" bude zářit do prvních mrazů. Poté začne ztrácet barvu a zaschne. Suché a efektně zkroucené listy se nechávají na záhoně během celé zimy a stříhají se až na jaře.

V posledních letech jsou velmi oblíbené dlužichy, latinsky heuchera. Mrazuvzdorné trvalky s krasnými listy i květy. Například kultivar "Palace purple" má červeno-vínové listy se zajímavou kresbou a v nádobách vypadá kouzelně, stejně jako rozchodník "Coral reef", který během podzimu zbarví své listy do korálově červené. Obě tyto rostliny vypadají během zimy velmi pěkně. Zapomenout bychom neměli ani na nenáročné skalníky, které na podzim ozdobí zahradu drobnými červenými plody.

K podzimu patří také nespočet tématických dekorací. Co by to byl podzim bez dýní, vřesů a suchého listí, že? Zářivé dýně můžete společně s rostlinami naaranžovat do dřevěných bedýnek a na dveře zavěsit například přírodní věnec z šišek a větviček. Fantazii se meze nekladou a možností je opravdu mnoho.


Zpět na články.