Venkovská zahrada

22.07.2022

Pamatujete na zahrady našich babiček? Bujné, přeplněné květinami, s posezením ve stínu pod stromy, propletené cestičkami z kamenů, které prorůstají mechem? My na takové zahrady rádi vzpomínáme, protože to byla a stále jsou místa se zvláštním kouzlem. Vybrali jsme pro Vás několik zajímavých tipů na rostliny, se kterými se ve venkovských zahradách můžete obvykle setkat.

Základem správné venkovské zahrady by měla být přirozenost. Vysazujeme volně rostoucí rostliny, které od jara plní zahradu barvami, v létě poskytnou stinné místo k posezení a na podzim potěší i nějakou tou úrodou v podobě zralého ovoce.

Kromě bylinek a kvetoucích letniček jako jsou například astry, měsíčky či náprstníky, by neměli samozřejmě chybět nejrůznější druhy trvalek. Oblíbené jsou violky vonné, modřence, voňavé levandule či pivoňky. Za zmínku stojí také stínomilné bergénie, které vás okouzlí růžovými květy již během dubna.

Nízké rostliny doplňte kvetoucími keři jako jsou růže, zákula, šeřík, vajgélie či kdoulovec.

Po zdech nechte pnout loubinec popínavý a na pergolu navažte vinnou révu či břečťan, kreré zajistí blahodárný stín v horkých letních dnech.

V zahradě vysaďte ovocné stromy, pokud máte nějaké staré, určitě se je snažte zachovat. Kromě plodících stromů jsou oblíbené břízy, duby, buky nebo krásně kvetoucí střemcha obecná.

V těchto zahradách by neměly chybět ani dekorace. Použijte nejrůznější poklady z půdy, starožitné zemědělské stroje a náčiní. Zahradu také vyzdobte osázenými keramickými či terakotovými květináči. Krásně vypadají proutěné košíky či bedýnky.

Rostlin, které můžete vysadit je opravdu mnoho. Vždy se obklopujte věcmi a rostlinami, které máte rádi, ale hlavně pamatujte, že venkovská zahrada by měla by být prostorem s příjemnou a romantickou atmosférou. Místem pohody a načerpávání nové energie.

Zpět na články.